O nás

...

zemí
kilometrů
S Jawou na cestách Mustang Jawa

Všechny nás spojuje vášeň pro staré motocykly a cestování. To nás dalo do hromady a díky Martinovi G. vznikl náš spolek „S JAWOU NA CESTÁCH”. Od roku 2014 brázdíme silnice evropských států a měst. Koupali jsme se v 5 mořích, máme projeto 25 států a přes 30 000 kilometrů.

Abychom cestování neměli tak jednoduché, jako dopravní prostředky jsme zvolili padesátky od Jawy, prostě fichtly. Jawu 21 Pionýr a Jawu 23 Mustang

S Jawou na cestách Pionýr Jawa 21

Martin Gregor

Michal Franc

Martin Kochaník

Rose Lempartová

David Jiroušek

Martin Kusý

Jan Provazník

Naše stroje vyjely z Povážských strojíren před více než čtyřiceti lety. Začínal na nich snad každý motorista a dodnes ještě stojí v mnoha staveních. Kolují o nich různé historky, téměř vždy začínající „a hned za vesnicí se něco podělalo a já ho musel dotlačit domu“.

Je pravda, že tento stroj asi nebyl konstruován na dlouhé cesty, ale to neznamená, že je to pro něj překážka. Také je pravda, že na fichtlu se téměř vždy něco porouchá, rozbije, ucpe, nebo povolí. Ale je to tak jednoduchý motocykl, že skoro všechno lze hned opravit a nemusí se hledat autorizovaný servis.

A proč jet na tak pomalém stroji? Ano fichtl není žádný závoďák a stěží překoná šedesátku. Ale pokud je pro vás cílem cesta samotná, vůbec vám to nevadí, ba naopak jste rádi, že si užijete okolní krajinu a poznáte místní kulturu.

Dojeli jsme jako první Češi na těchto motocyklech až do Moskvy, z finských Helsinek jsme pluli obřím trajektem přes Baltské moře do estonského Tallinnu, kochali jsme se výhledy na moře v Lotyšsku a Litvě, vykoupali se v Jadranu na poloostrově Istria v Chorvatsku, přeplavili jsme se přívozem přes Balaton v Maďarsku, způsobili rozruh před Braniborskou bránou v Berlíně v Německu, projeli úžasné hory ve Slovinsku, navštívili největší jezero Rakouska, Neziderské, vyjeli až na Bratislavský hrad na Slovensku, projeli jsme Moldávii, dali si zmrzlinu v Itálii, kochali se pohledem na západ slunce nad Černým mořem v ukrajinské Oděse, v Rumunsku jsme jezdili offroad, v Bosně a Hercegovině jsme spali v minových polích, v Černé Hoře jsme se zamilovali do krásné přírody, v Albánii jsme zažili na vlastní kůži nehodu, v Řecku po nás stříleli, v Makedonii nám natankovali naftu místo benzínu, v Kosovu nás málem zatkli na hranicích a v Srbsku jsme se setkali s prezidentem Svobodné republiky Liberland. A to vše na legendárních motocyklech ze sedmdesátých let.

sjawounacestach@seznam.cz