Aktuální cesta

...

sjawounacestach@seznam.cz

MOSKVA 2018

KM

S Jawou na cestách Mustang Jawa

na
stařičkých JAWÁCH 50

S Jawou na cestách Pionýr Jawa 21

Zajímá nás černobylská katastrofa a vždy jsme chtěli vidět město duchů Pripjať. Proto byla volba pro rok 2018 jasná. Vyrazíme na Ukrajinu a podíváme se do Černobylu. Pak jsme se začali ale zajímat o Moskvu a zjistili jsme, že tam na Pionýrech z Čech ještě nikdo nebyl. Takže jsme si cestu ještě o kousek prodloužili, abychom byli první kdo tam na „fichtlech“ dojede. No jo, ale při prohlížení mapy a plánování trasy jsme si všimli města u Finského zálivu, o kterém jsme mnohokrát četli a viděli spoustu filmů. Je jím Petrohrad, bývalý Leningrad. Od Moskvy není tak daleko, takže by bylo nezodpovědné se tam nepodívat a neprojít se po palubě nejznámější bitevní lodi Aurory. A když budeme tak daleko, tak to domů vezmeme přes Pobaltské státy a prohlédneme si i jejich hlavní města.

S Jawou na cestách Černobyl
S Jawou na cestách Pripjať
S Jawou na cestách Černobyl
S Jawou na cestách Moskva
S Jawou na cestách Petrohrad Aurora

přehrajte si náš telefonát s prezidentem Ruska

Přehrát video

Cestu zahájíme 1. června na náměstí v Chocni. Vyrazíme směr Polsko, ze kterého vstoupíme do Ukrajiny. Na Ukrajině navštívíme černobylskou elektrárnu a město duchů Pripjať. Prohlédneme si hlavní město Kyjev a pak budeme pokračovat k Ruské hranici. Po překročení hranic, se budeme snažit vyhýbat úplatným Ruským policistům a také odolávat všudypřítomné vodce, které je v Rusku víc, než pitné vody. Hlavním cílem bude stanout s našima “fichtlama“ na Rudém náměstí v Moskvě. V hlavním městě Ruské Federace strávíme dvě noci a pokusíme se navštívit co nejvíce pamětihodností a zajímavostí, které pro vás nafotíme a natočíme. Za sebou budeme mít už kolem 2500 kilometrů a před sebou ještě 3000.

Z Moskvy se vydáme do 2. největšího města Ruska, do Petrohradu (bývalého Leningradu). V Petrohradu máme v plánu také navštívit některé zajímavé místa. Počínaje bitevní lodí Aurora, Zimním palácem, Ermitráží konče … to záleží na čase. Po kulturní vložce pojedeme podél Finského zálivu až do Estonska. Překročíme hranice do Evropské unie a konečně se vymaníme z pokušení na Ruskou vodku. Projedeme si Estonsko, Lotyšsko a Litvu. A nakonec Polsko, které pro nás bude pouze tranzit domů do Čecha a do Chocně.

I letos budeme natáčet dokument z tohoto dobrodružství a věřte, že už samotná jízda na Pionýru je velké dobrodružství. My k tomu přidáme záběry ze zajímavých míst a vznikne další road movie s fichtlama.

Na cestu se vydají tito dva zkušení cestovatelé a dobrodruzi.

Michal Franc S Jawou na cestách

Michal Franc

Jawa 21 Pionýr

Jawa 50 21 Pionýr S Jawou na cestách

Martin Gregor

Jawa 23 Mustang

Jawa 50 23 Mustang S Jawou na cestách
Martin Gregor S Jawou na cestách